راه های تسکین درد زایمان ( زایمان اپیدورال چیست)

 راه های تسکین درد زایمان ( زایمان اپیدورال چیست)

تسکین درد در زایمان

گزینه های تسکین درد شما

زایمان می تواند دردناک باشد – می تواند به یادگیری در مورد همه راه هایی که می توانید درد را تسکین دهید کمک کند.

همچنین برای هر کسی که قرار است در طول زایمان با شما باشد، دانستن گزینه های مختلف و همچنین نحوه حمایت از شما مفید است.

از ماما یا پزشک خود بخواهید آنچه را که در دسترس است توضیح دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

راه های تسکین درد زایمان
راه های تسکین درد زایمان

خودیاری در زایمان

به احتمال زیاد در هنگام زایمان احساس آرامش بیشتری می کنید و برای مقابله با درد در موقعیت بهتری قرار می گیرید اگر:

 • در مورد زایمان بیاموزید  – آگاهی می تواند باعث شود که شما بیشتر احساس کنترل داشته باشید و در مورد آنچه قرار است اتفاق بیفتد ترس کمتری داشته باشید. با ماما یا پزشک خود صحبت کنید، از آنها سوال بپرسید و به کلاس های دوران بارداری بروید
 • یاد بگیرید چگونه آرام باشید، آرام بمانید و عمیق نفس بکشید
 • به حرکت ادامه دهید – موقعیت شما می تواند تفاوت ایجاد کند، بنابراین سعی کنید زانو بزنید، راه بروید یا به عقب و جلو تکان بخورید
 • ماما همراه ، دوست یا خویشاوند را برای حمایت از شما در طول زایمان بیاورید، اما اگر شریکی ندارید نگران نباشید – ماما تمام حمایت های لازم را به شما ارائه خواهد کرد.
 • از همسرتان بخواهید که شما را ماساژ دهد .
 • حمام کنید

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

 (Entonox) برای نیروی کار

این مخلوطی از گاز اکسیژن و اکسید نیتروژن است. گاز و هوا تمام درد را از بین نمی برد، اما می تواند به کاهش آن کمک کند و آن را قابل تحمل تر کند. استفاده از آن آسان است و خودتان آن را کنترل می کنید.

شما گاز و هوا را از طریق یک ماسک یا دهانی که خودتان نگه می دارید تنفس می کنید. گاز حدود 15 تا 20 ثانیه طول می کشد تا کار کند، بنابراین شما آن را درست در زمانی که یک انقباض شروع می شود، تنفس می کنید. اگر نفس های آهسته و عمیق بکشید بهترین کارکرد را دارد.

# اثرات جانبی

 • هیچ عارضه جانبی مضری برای شما یا کودک وجود ندارد
 • ممکن است باعث شود شما احساس سبکی سر، بیماری، خواب آلودگی یا عدم توانایی در تمرکز کنید، اما اگر این اتفاق افتاد، می توانید استفاده از آن را متوقف کنید.

اگر گاز و هوا به اندازه کافی به شما تسکین نمی دهد، می توانید تزریق مسکن نیز درخواست کنید.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

راه های تسکین درد زایمان
راه های تسکین درد زایمان

تزریق پتیدین در زایمان

این تزریق دارویی به نام پتیدین به ران یا باسن برای تسکین درد است. همچنین می تواند به آرامش شما کمک کند. گاهی اوقات، کمتر رایج، دارویی به نام دیامورفین استفاده می شود.

بعد از تزریق حدود 20 دقیقه طول می کشد تا عمل کند. اثرات بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد، بنابراین اگر به مرحله فشار دادن (دوم) زایمان نزدیک می شوید، توصیه نمی شود.

# اثرات جانبی

برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

 • می تواند باعث شود شما احساس بی حالی، بیماری و فراموشی کنید
 • اگر پتیدین یا دیامورفین خیلی نزدیک به زمان زایمان داده شود، ممکن است بر تنفس کودک تأثیر بگذارد – اگر این اتفاق بیفتد، داروی دیگری برای معکوس کردن اثر تجویز می شود.
 • این داروها می توانند در اولین شیر خوردن کودک اختلال ایجاد کنند

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

راه های تسکین درد زایمان
راه های تسکین درد زایمان

رمی فنتانیل

رمی فنتانیل وارد رگ بازوی شما می شود. شما خودتان با فشار دادن یک دکمه آن را کنترل می کنید.

سریع عمل می کند و بعد از چند دقیقه از بین می رود. می توانید تا زمان تولد نوزاد از آن استفاده کنید.

برای اندازه گیری سطح اکسیژن خود به یک گیره کوچک روی انگشت خود نیاز دارید، زیرا رمی فنتانیل می تواند باعث تنگی نفس یا نیاز به اکسیژن در شما شود.

# اثرات جانبی

رمی فنتانیل می تواند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی، بیماری، سرگیجه یا خارش شود. اینها پس از قطع مصرف دارو متوقف می شوند.

مانند پتیدین، رمی فنتانیل می‌تواند بر تنفس کودک تأثیر بگذارد اما معمولاً به سرعت از بین می‌رود.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

اپیدورال

اپیدورال نوعی بی حسی موضعی است. اعصابی که تکانه های درد را از کانال زایمان به مغز می برند، بی حس می کند. نباید باعث بیماری یا خواب آلودگی شما شود.

در بیشتر موارد، اپیدورال باعث تسکین کامل درد می شود. اگر زایمان طولانی یا دردناکی دارید می تواند مفید باشد.

متخصص بیهوشی تنها فردی است که می تواند اپیدورال انجام دهد، بنابراین در خانه در دسترس نخواهد بود. اگر فکر می کنید ممکن است یکی از آنها را بخواهید، بررسی کنید که آیا همیشه در بیمارستان شما متخصص بیهوشی در دسترس است یا خیر.

اینکه چقدر می توانید پاهای خود را بعد از اپیدورال حرکت دهید به بی حسی موضعی مورد استفاده بستگی دارد.

اپیدورال می تواند تسکین درد بسیار خوبی را ارائه دهد، اما همیشه 100٪ در زایمان موثر نیست. انجمن متخصصان بیهوشی زنان تخمین می زند که از هر 10 نفر که در حین زایمان اپیدورال می شوند، 1 نفر باید از روش های دیگر تسکین درد استفاده کند.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

# اپیدورال چگونه کار می کند؟

برای انجام اپیدورال:

 • یک قطره مایع را از طریق سوزن وارد رگ بازوی شما می کند
 • در حالی که به پهلو دراز کشیده اید ، متخصص بیهوشی کمر شما را با ضد عفونی کننده تمیز می کند، ناحیه کوچکی را با مقداری بی حس کننده موضعی بی حس می کند و سپس یک سوزن را به پشت شما وارد می کند.
 • یک لوله بسیار نازک از طریق سوزن به پشت شما نزدیک اعصابی که تکانه های درد را از رحم حمل می کنند، عبور داده می شود. داروها (معمولاً مخلوطی از بی حس کننده موضعی و مواد افیونی) از طریق این لوله وارد می شوند. حدود 10 دقیقه طول می کشد تا اپیدورال تنظیم شود و 10-15 دقیقه دیگر تا کار کند. در ابتدا همیشه به خوبی کار نمی کند و ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد
 • انقباضات شما و ضربان قلب کودک باید به طور مداوم کنترل شود. این به این معنی است که یک کمربند دور شکم خود داشته باشید و احتمالاً یک گیره به سر کودک وصل کنید.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

# عوارض اپیدورال در زایمان

برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

بسته به بی حسی موضعی مورد استفاده، اپیدورال ممکن است باعث سنگینی پاهای شما شود.

فشار خون شما ممکن است کاهش یابد، اما این نادر است زیرا مایعی که از طریق قطره در بازوی شما داده می شود به حفظ فشار خون کمک می کند.

اپیدورال می تواند مرحله دوم زایمان را طولانی کند. اگر دیگر نمی توانید انقباضات خود را احساس کنید، ماما باید به شما بگوید چه زمانی باید فشار دهید. این بدان معناست که ممکن است برای کمک به زایمان نوزاد نیاز به فورسپس یا ونتوز باشد .

وقتی اپیدورال می‌کنید، ماما یا پزشک شما مدت بیشتری منتظر می‌ماند تا سر نوزاد پایین بیاید (قبل از اینکه شما شروع به فشار دادن کنید)، تا زمانی که کودک علائمی از ناراحتی نشان نمی‌دهد. این احتمال نیاز به زایمان ابزاری را کاهش می دهد. گاهی اوقات داروی بیهوشی کمتری در انتهای کار تجویز می شود، بنابراین اثر از بین می رود و می توانید احساس کنید که کودک به طور طبیعی بیرون رانده می شود.

ممکن است در نتیجه اپیدورال ادرار کردن برای شما مشکل باشد. اگر چنین است، ممکن است یک لوله کوچک به نام کاتتر در مثانه قرار داده شود تا به شما کمک کند.

ممکن است بعد از اپیدورال دچار سردرد شوید. این در حدود 1 مورد از 100 مورد اتفاق می افتد و قابل درمان است.

کمر شما ممکن است برای یک یا دو روز کمی درد داشته باشد، اما اپیدورال باعث کمردرد طولانی مدت نمی شود.

ممکن است بعد از بچه دار شدن روی یک پا احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید. این اتفاق در حدود 1 مورد از 2000 مورد رخ می دهد. این به احتمال زیاد نتیجه خود زایمان است تا اپیدورال. زمانی که بتوانید از رختخواب بلند شوید، پزشک یا ماما به شما توصیه می کند.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

زایمان اپیدورال
راه های تسکین درد زایمان ، زایمان اپیدورال

استفاده از آب در زایمان (زایمان در آب)

قرار گرفتن در آب می تواند به شما کمک کند آرام شوید و انقباضات کمتر دردناک به نظر برسند. بپرسید آیا می توانید حمام کنید یا از استخر زایمان استفاده کنید. آب در دمای راحت نگهداری می شود، اما نه بالاتر از 37.5 درجه سانتیگراد، و دمای شما کنترل می شود.

روش های جایگزین برای تسکین درد زایمان

می توانید درمان های جایگزین مانند طب سوزنی، آروماتراپی، هومیوپاتی، هیپنوتیزم، ماساژ و رفلکسولوژی را انتخاب کنید. بسیاری از این تکنیک ها برای تسکین درد موثر ثابت نشده اند.

اگر می خواهید از هر یک از این روش ها استفاده کنید، مهم است که آنها را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید و از قبل به بیمارستان اطلاع دهید. اکثر بیمارستان ها آنها را برای تسکین درد در حین زایمان ارائه نمی دهند.

مطالب بیشتر در بخش زایمان و بخش نوزادان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.