۱۲ تمرین برای تقویت حافظه

 ۱۲ تمرین برای تقویت حافظه

13 تمرین مغز برای کمک به بهبود عملکرد ذهنی شما

ورزش مغز برای بهبود حافظه، تمرکز یا عملکرد روزانه اولویت اصلی بسیاری از افراد مسن است. اما افراد در هر سنی می توانند از گنجاندن چند تمرین ساده مغز در زندگی روزمره خود سود ببرند.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

مغز در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد و مانند هر قسمت دیگری از بدن، نیاز به مراقبت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمرینات مختلف مغز و نحوه انجام آنها به ادامه مطلب مراجعه کنید

مغز
بهبود عملکرد مغز
تمرینات مغز

تحقیقات نشان داده‌اند که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید هوشیاری ذهنی خود را تقویت کنید و به سلامت مغز خود کمک کنید، مهم نیست در چه سنی هستید. انجام برخی تمرین‌های مغزی برای کمک به تقویت حافظه و تمرکز می‌تواند انجام کارهای روزانه را سریع‌تر و آسان‌تر کند و با افزایش سن مغز شما را تیز نگه دارد.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به 13 تمرین مبتنی بر شواهد داشته باشیم که بهترین مزایای تقویت مغز را ارائه می‌دهند.

1. با پازل خوش بگذرانید

چه بخواهید یک تصویر 1000 قطعه ای از برج ایفل را کنار هم قرار دهید یا 100 قطعه را برای ساختن میکی ماوس به هم بپیوندید، کار روی یک پازل یک راه عالی برای تقویت مغز شما است.

پژوهش ها نشان داده است که حل پازل‌ها توانایی‌های شناختی متعددی را جذب می‌کند و یک عامل محافظتی برای پیری شناختی دیداری و فضایی است. به عبارت دیگر، هنگام کنار هم قرار دادن یک پازل، باید به قطعات مختلف نگاه کنید و بفهمید که در کجای تصویر بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. این می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن و تمرین مغز شما باشد

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

مغز
بهبود عملکرد مغز
2. دایره لغات خود را بسازید 

یک دایره لغات غنی راهی دارد که شما را باهوش می کند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس واژگان سریع را به یک بازی مغزی تحریک‌کننده نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:

  • هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
  • یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف را جستجو کنید.
  • سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.
مغز
بهبود عملکرد مغز
3. انجام حرکات ورزشی

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می کند که یادگیری حرکات ورزشی  جدید می تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

4. از تمام حواس خود استفاده کنید

گزارش تحقیقی در سال 2015 نشان می دهد که استفاده از تمام حواس ممکن است به تقویت مغز شما کمک کند.

برای تمرین حواس و مغزتان، سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر کنند. می‌توانید پختن دسته‌ای از کلوچه‌ها، بازدید از بازار کشاورزی و محلی یا امتحان کردن یک رستوران جدید را امتحان کنید، در حالی که روی بو کردن، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن تمرکز می‌کنید.

تقویت حافظه
راه های تقویت حافظه
5. یک مهارت جدید بیاموزید

یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است، بلکه ممکن است به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند.

تحقیق در سال 2014 همچنین نشان می دهد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید یاد بگیرید چگونه انجام دهید؟ شاید دوست داشته باشید بدانید که چگونه ماشین خود را تعمیر کنید، از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا اسب سواری کنید؟ شما اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید.

تقویت حافظه
راه های تقویت حافظا
6. یک مهارت جدید را به شخص دیگری آموزش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش یادگیری، آموزش یک مهارت به فرد دیگر است.

پس از یادگیری یک مهارت جدید، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگری مستلزم توضیح مفهوم و تصحیح هر اشتباهی است که مرتکب می شوید. به عنوان مثال، تاب دادن چوب گلف را یاد بگیرید، سپس مراحل را به یک دوست آموزش دهید.

تقویت حافظه
راه های تقویت حافظه
7. گوش دادن یا پخش موسیقی

آیا راهی آسان برای افزایش قدرت خلاقیت مغز خود می خواهید؟ پاسخ ممکن است در روشن کردن برخی از موسیقی ها باشد.

با توجه به مطالعه 2017 ، گوش دادن به آهنگ های شاد به ایجاد راه حل های خلاقانه تر در مقایسه با سکوت کمک می کند. این بدان معناست که پخش موسیقی با احساس خوب می تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند.

و اگر می خواهید نحوه نواختن موسیقی را بیاموزید، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است زیرا مغز شما قادر به یادگیری مهارت های جدید در هر مرحله از زندگی شما است. به همین دلیل است که شما هرگز برای شروع به نواختن سازهایی مانند پیانو، گیتار یا حتی درام آنقدر پیر نیستید.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

تقویت حافظه
بهبود عملکرد حافظه
8. مسیر جدیدی را انتخاب کنید

وقتی نوبت به کارهای روزمره می رسد، در گیر و دار نشوید. در عوض، مایل باشید راه های جدیدی را برای انجام کارهای مشابه امتحان کنید.

هر هفته مسیر متفاوتی را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید یا شیوه حمل و نقل متفاوتی را امتحان کنید، مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای رانندگی. مغز شما می تواند از این تغییر ساده سود ببرد، و ممکن است از اینکه چقدر آسان است که فکر خود را تغییر دهید، شگفت زده شوید.

تقویت حافظه
راه حل هایی برای تقویت حافظه
9. مراقبه کنید

مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند، تنفس شما را کند کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

یک نقطه آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

تقویت حافظه
بهبود عملکرد ذهن و مغز
10. یک زبان جدید یاد بگیرید

بر اساس مطالعات متعدد، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر، بهبود مهارت های دیداری-فضایی و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. مسلط بودن به بیش از یک زبان ممکن است به شما کمک کند راحت‌تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال ذهنی مرتبط با سن را به تاخیر بیندازد.

خبر خوب این است که هیچ وقت برای درو کردن پاداش یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان، شما می توانید با دانش آموز یک زبان جدید در هر زمانی از زندگی خود، حافظه خود را تقویت کرده و سایر عملکردهای ذهنی خود را بهبود ببخشید.

تقویت حافظه
تقویت حافظه
11. تای چی را انتخاب کنید

بر کسی پوشیده نیست که تای چی می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی شما از جمله سلامت روان شما مفید باشد. بعلاوه، زمانی که به نظر می‌رسد زندگی نامتعادل است، می‌تواند به شما کمک کند.

انجام یک تمرین منظم تای چی می تواند به کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند. در مطالعه ای مربوط به سال 2013 دریافتند که تمرین طولانی مدت تای چی می تواند تغییرات ساختاری در مغز ایجاد کند و در نتیجه حجم مغز را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

افراد مبتدی بهترین کار را با شرکت در کلاس برای یادگیری حرکات مختلف انجام می دهند. اما هنگامی که اصول اولیه را بدانید، می توانید تای چی را در هر مکان و هر زمان تمرین کنید.

تقویت حافظه
تیویت حافظه و عملکرد ذهن
12. روی شخص دیگری تمرکز کنید

دفعه بعد که با کسی ارتباط برقرار می کنید، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید به رنگ پیراهن یا شلوار آنها توجه کنید. عینک زده اند؟ آیا کلاه بر سر دارند و اگر دارند چه کلاهی دارند؟ موهاشون چه رنگیه؟

هنگامی که تصمیم گرفتید چهار چیز را به خاطر بسپارید، یک یادداشت ذهنی داشته باشید و بعداً در روز به آن بازگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر می آورید بنویسید.

تقویت حافظه
تمرین برای تقویت حافظه

نکته‌ی آخر

تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود تمرکز، حافظه و چابکی ذهنی خود انجام دهید، صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

با گنجاندن تمرینات مغز در زندگی روزمره خود، می توانید ذهن خود را به چالش بکشید، مهارت های شناختی خود را تقویت کنید، و احتمالاً در طول مسیر نیز چیزهای جدید و غنی را یاد خواهید گرفت.

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.