قبل از اقدام به بارداری چی بخوریم که بدن آماده بارداری شود؟

 قبل از اقدام به بارداری چی بخوریم که بدن آماده بارداری شود؟

تغذیه ، نقش بسیار مهمی در باروری خانم ها ،مخصوصا تخمک گذاری دارد .  کربوهیدرات (حبوبات، غلات، میوه ها و سبزیجات) را با پروتئین های حیوانی (گوشت گوسفند، گوساله، مرغ،سوسیس ها و سوسیس های خشک شده و کالباس) جایگزین کنید که ۳۲٪ شانس باروری را افزایش می دهند .مخصوصا اگر گوشت مرغ باشد.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

جهت افزایش باروری، سعی کنید که شکر و شیرینی جات و محصولات غنی از شکر را با سبزیجات حاوی پروتئین و دانه هایی مثل نخود، لوبیا،عدس و دانه ی سویا ، آجیل جایگزین کنید .

بین پروتئین های حیوانی و گیاهی ، کربوهیدرات ها و چربی ها یک حد تعادل پیدا کنید. مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل های ضروری را فراموش نکنید.‌

بسیاری از زنان قبل از بارداری یک رژیم متعادل را مصرف نمی کنند و ممکن است وضعیت تغذیه ای مناسبی را برای مطالبات حاملگی خود نداشته باشند.

دانه ها
دانه ها

به طور کلی، یک زن باردار بعد از سه ماهه اول برای رفع نیاز بدنش و جنین در حال رشدش نیاز به دریافت حدود ۳۰۰ کالری اضافه در روز دارد اما این کالری ها، و همچنین کل رژیم غذایی، باید سالم، متعادل و مغذی باشند.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

اداره خدمات بهداشتی و انسانی صفحه غذایی را برای کمک به انتخاب انواع غذاهای سالم آماده کرده است و برای زنان باردار و شیرده مناسب است.

قبل از بارداری چی بخوریم
قبل از بارداری چی بخوریم؟

قبل از بارداری چه غذاهایی بخوریم ؟

دانه ها:

غذاهایی که از گندم، برنج، جو، دانه ذرت، جو یا غلات غلات دیگر تولید می شوند، محصولات دانه ای هستند. حداقل نیمی از غلات کامل را بخورید. نمونه هایی از کل دانه ها عبارتند از کل گندم، برنج قهوه ای و بلغور جو دوسر.

سبزیجات:

سبزیجات خود را متفاوت کنید. سبزیجات تیره، سبزیجات قرمز و نارنجی (حبوبات خشک و نخود فرنگی) و سبزیجات نشاسته ای را انتخاب کنید. گزینه های سالم تر شامل تهیه نسخه های تازه، کنسرو شده (نسخه های کم سدیم یا بدون نمک) و یا ساده یخ زده (بدون سس یا ادویه) است.

میوه ها:

هر میوه یا ۱۰۰% آب میوه ها به عنوان بخشی از گروه میوه ها به حساب می آیند ؛ میوه ها ممکن است تازه، کنسرو شده (به صورت آبمیوه و یا آب)، یخ زده یا خشک شوند، و ممکن است کل شان، برش یا خرد شده باشند.

لبنیات:

محصولات شیری و بسیاری از غذاهایی که از شیر تولید می شود بخشی از این گروه غذایی محسوب می شوند ؛ر لبنیات بدون چربی یا کم چرب که کلسیم بالایی دارند را انتخاب کنید.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

پروتئین:

پروتئین لخم مصرف کنید. گوشت کم چرب یا لخم و مرغ را انتخاب کنید ؛ با انتخاب ماهی، آجیل، دانه، نخود فرنگی و لوبیا، پروتئین روتین خود را تغییر دهید.

روغن ها :

روغن ها یک گروه غذایی نیستند، در حالیکه بعضی از آنها، مانند روغن دانه ها، حاوی مواد مغذی کلیدی هستند و باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند. بقیه مانند چربی های حیوانی، در دمای اتاق جامد هستند و باید از آنها اجتناب کرد.

چه غذاهایی حاوی اسید فولیک هستند
غذاهایی که منبع اسید فولیک هستند

اسید فولیک :

تمام زنان در سن بارداری هر روز ۴۰۰ میکروگرم (۰.۴ میلی گرم) اسید فولیک نیاز دارند.اسید فولیک ماده مغذی موجود در سبزیجات برگ سبز، آجیل، لوبیا، میوه های مرکبات، غلات صبحانه غنی شده و برخی مکمل های ویتامین است.

این می تواند به کاهش خطر نقایص مادرزادی و نخاع کمک کند (به نام نقص لوله عصبی). شایعترین نقص لوله عصبی اسپینا بیفیدا است که در آن مهره ها به درستی روی هم قرار نمی گیرند و باعث می شود که نخاع در معرض خطر قرار گیرد. این می تواند منجر به فلج های مختلف، بی اختیاری و گاهی اوقات ضعف فکری شود.

اسید فولیک در طول ۲۸ روز اول پس از تخمک گذاری، بیشترین سود را دارد، زمانی که بیشتر نقایص لوله عصبی رخ می دهد متأسفانه بسیاری از زنان متوجه نمی شوند که آنها قبل از این ۲۸ روز باردار هستند.

به همین دلیل مهم است که قبل از تصمیم برای بارداری مصرف اسید فولیک را باید شروع کنید و تا آخر حاملگی ادامه یابد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما مقدار مناسبی از اسید فولیک را برای رفع نیازهای شما توصیه می کند.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

آهن:

بسیاری از زنان به دلیل قاعدگی ماهانه و رژیم غذایی کم آهن، دارای ذخایر آهن پایینی هستند. قرص های آهن کمک می کنند و بدن مادر را برای نیازهای جنین در طول بارداری آماده می کنند. منابع خوب آهن عبارتند از:

  • گوشت مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند، جگر و سایر گوشت ها.
  • طیور مانند مرغ، اردک و بوقلمون (به ویژه گوشت تیره).
  • ماهی و صدف ها از جمله ساردین، کولی. قبل از مصرف سایر گونه های ماهی به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است بعضی از آنها حاوی مقادیر زیاد جیوه باشد.
  • برگ سبزهای خانواده کلم، مانند؛ کلم بروکلی، کلم پیچ، برگ شلغم و کولارد.
  • حبوبات مانند لوبیا و نخود سبز، لوبیا خشک شده و نخود فرنگی مانند لوبیا پینتو و لوبیا چشم بلبلی و لوبیای پخته شده کنسرو شده.
  • نان کامل و نان سفید، غنی از آهن، ماکارونی، برنج و غلات.

کلسیم:

آماده سازی برای بارداری شامل ساختن استخوان های سالم است ؛ اگر در رژیم بارداری کلسیم کافی نداشته باشید، جنین ممکن است از استخوان مادر مصرف کند که این امر زنان را در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد.

میزان مصرف توصیه شده کلسیم برای زنان ۱۰۰۰ میلی گرم است. سه بار مصرف شیر و سایر محصولات لبنی در روز برابر با ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم است. همیشه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در رابطه با رژیم غذایی سالم و نیازهای ورزشی خود صحبت کنید.

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.