معرفی و آشنایی با بیماری HIV و ایدز و راه انتقال آن

 معرفی و آشنایی با بیماری HIV و ایدز و راه انتقال آن

HIV ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند. HIV درمان نشده سلول های CD4 را که نوعی سلول ایمنی به نام سلولT هستند ، تحت تأثیر قرار داده و از بین می برد.

با گذشت زمان ، از آنجا که HIV سلول های CD4 بیشتری را می کشد ، بدن بیشتر به انواع بیماری ها و سرطان ها مبتلا می شود.

HIV از طریق مایعات بدن منتقل می شود که شامل موارد زیر است:

خون

مایع منی

مایعات واژن و راست روده

شیر مادر

این ویروس در هوا یا آب یا از طریق تماس گاه به گاه منتقل نمی شود.

از آنجا که HIV خود را در DNA سلول ها وارد می کند ، این یک بیماری مادام العمر است و در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد کهHIV را از بدن دفع کند ، اگرچه بسیاری از دانشمندان در تلاش برای یافتن آن هستند.

با این حال ، با مراقبت های پزشکی ، از جمله درمان به نام درمان ضد رتروویروسی ، می توان HIV را مدیریت کرد و سالها با اینویروس زندگی کرد.

بدون درمان ، فرد مبتلا به HIV به احتمال زیاد به بیماری جدی به نام سندرم نقص ایمنی اکتسابی مبتلا می شود که به ایدز معروفاست.

در آن زمان ، سیستم ایمنی بسیار ضعیف است تا بتواند در برابر سایر بیماری ها ، عفونت ها و شرایط با موفقیت پاسخ دهد.

بدون درمان ، امید به زندگی با مرحله نهایی ایدز حدود 3 سال است. با درمان ضد رتروویروسی ، HIV را می توان به خوبی مدیریت کردو امید به زندگی تقریباً برابر با فردی است که به HIV مبتلا نشده است.

ایدز

HIV می تواند باعث تغییراتی در سراسر بدن شود.

با تأثیرات HIV بر سیستم های مختلف بدن آشنا شوید.

ایدز چیست؟

ایدز یک بیماری است که می تواند در افراد مبتلا به HIV ایجاد شود. این پیشرفته ترین مرحله HIV است. اما فقط به این دلیل که فردمبتلا به HIV است به این معنی نیست که ایدز توسعه می یابد.

HIV سلول های CD4 را از بین می برد. بزرگسالان سالم به طور کلی تعداد CD4 را بین 500 تا 1600 در میلی متر مکعب دارند. فردمبتلا به HIV که تعداد CD4 آن به کمتر از 200 در میلی متر مکعب می رسد ، مبتلا به ایدز می شود.

همچنین اگر فرد مبتلا به HIV باشد و مبتلا به عفونت فرصت طلب یا سرطانی شود که در افرادی که HIV ندارند نادر است ، می توانمبتلا به ایدز تشخیص داد.

یک عفونت فرصت طلب مانند ذات الریه Pneumocystis jiroveci عفونی است که فقط در یک فرد با نقص شدید ایمنی مانند افراد مبتلابه عفونت پیشرفته HIV (ایدز) رخ می دهد.

بدون درمان ، HIV می تواند طی یک دهه به ایدز پیشرفت کند. در حال حاضر هیچ درمانی برای ایدز وجود ندارد و بدون درمان ، امید بهزندگی پس از تشخیص حدود 3 سال است.

اگر فرد دچار بیماری فرصت طلب شدید شود ، ممکن است این مدت کوتاهتر باشد. با این حال ، درمان با داروهای ضد رتروویروسی میتواند از پیشرفت ایدز جلوگیری کند.

اگر ایدز توسعه یابد ، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن به شدت تضعیف شده است ، یعنی تا حدی ضعیف شده است که دیگرنمی تواند با موفقیت در برابر اکثر بیماری ها و عفونت ها پاسخ دهد.

این امر باعث می شود فرد مبتلا به ایدز در برابر طیف وسیعی از بیماری ها آسیب پذیر باشد ، از جمله:

پنومونی

بیماری سل

برفک دهان ، یک بیماری قارچی در دهان یا گلو

سیتومگالوویروس (CMV) ، نوعی ویروس تبخال

مننژیت کریپتوکوکی ، یک بیماری قارچی در مغز است

توکسوپلاسموز ، یک بیماری مغزی است که توسط انگل ایجاد می شود

کریپتوسپوریدیوز ، بیماری ایجاد شده توسط انگل روده

سرطان ، از جمله سارکوم Kaposi (KS) و لنفوم

کاهش طول عمر مرتبط با ایدز درمان نشده نتیجه مستقیم خود سندرم نیست. بلکه نتیجه بیماریها و عوارض ناشی از ضعف سیستمایمنی بدن در اثر ایدز است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری و سایر بیماری‌ها ، به بخش سلامت وبسایت ترفندا مراجعه کنید ، از همراهی شما سپاسگذارم.

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.