تشخیص عارضه پولیپ رحم و راه های درمان

 تشخیص عارضه پولیپ رحم و راه های درمان

تشخیص عارضه پولیپ دهانه رحم

لازم است بدانید که تشخیص درست در روند درمانی هر بیماری به عنوان مهم‌ترین و بهترین عامل جهت درمان شناخته می‌شود بدین ترتیب زمانی که تشخیص درستی صورت نگیرد گزینه درمانی مناسبی نیز در نظر گرفته نمی‌شود و در نتیجه ممکن است عواقب بد و جبران ناپذیری برای بیمار به همراه دارد. در ادامه به برخی از شایع‌ترین روش‌های تشخیص و ارزیابی بیماری پولیپ دهانه رحم در زنان می‌پردازیم:

معاینه فیزیکی

پزشک از شما در مورد تاریخچه قاعدگی، از جمله این‌که دوره‌های شما چقدر طول می‌کشد و هر چند وقت یک‌بار آن‌ها را تجربه می‌کنید، می‌پرسد. شما باید هرگونه علائم غیرعادی را که تجربه می‌کنید، مانند: خونریزی بیش از حد یا لکه بینی بین قاعدگی‌ها ذکر کنید. پزشک هم‌چنین از شما خواهد پرسید که آیا برای باردار شدن مشکلی داشته‌اید یا خیر. پزشک هم‌چنین معاینه زنان را انجام می‌دهد و ممکن است آزمایش‌ها یا روش‌های اضافی را تجویز کند.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی (Hysteroscopy) روشی است که در آن پزشک یک اسکوپ را از طریق واژن و داخل رحم وارد می‌کند تا پولیپ را بررسی کند. با وارد کردن ابزار از طریق لوله هیستروسکوپی، پزشک می‌تواند نمونه‌های پولیپ را برای بررسی زیر میکروسکوپ بگیرد. پزشک هم‌چنین می‌تواند از لوله و ابزار خاصی برای عملی به نام کورتاژ استفاده کند که در آن پولیپ‌ها با خراش دادن دیواره رحم برداشته می‌شوند.

بیوپسی اندومتر

(Endometrial biopsy) برداشتن یک نمونه بافت کوچک از آندومتر برای بررسی زیر میکروسکوپ برای بررسی بروز یا عدم بروز بیماری با این روش به خوبی انجام می‌شود.

کورتاژ

کورتاژ (Shortage) روشی است که در آن مواد از داخل رحم خارج می‌شود. (باز شدن) دهانه رحم اشاره دارد، قسمت پایینی رحم که به داخل واژن باز می‌شود. “کورتاژ” به خراشیدن یا برداشتن بافت پوشش دهنده حفره رحم (اندومتر) با ابزار جراحی به نام کورت اشاره دارد. یک روش ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله برای جستجوی علت یک مشکل، مانند خونریزی غیرطبیعی رحم. برای درمان سقط جنین یا خونریزی پس از بارداری؛ یا برای سقط سه ماهه اول (قطع بارداری).

هیستروسکوپی

(Hysteroscopy) در این روش هیستروسکوپ از طریق واژن وارد رحم می‌شود برای مشاهده پولیپ‌ها و تعیین اندازه و وسعت آن‌ها استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توان بخشی یا تمام پولیپ را برای بررسی میکروسکوپی با قرار دادن ابزار از طریق لوله هیستروسکوپی خارج کرد.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

هیستروسونوگرافی

بیشتر پولیپ‌ها را می توان در سونوگرافی مشاهده کرد و این معمولاً اولین آزمایشی است که روی زنانی که خونریزی غیرطبیعی دارند انجام می‌شود. گاهی ممکن است نیاز به هیستروسونوگرافی (Hysterosonography) باشد. این نوع خاصی از سونوگرافی است که در آن مایع خاصی به داخل حفره رحم پاشیده می‌شود. این کنتراست را اضافه می‌کند و به ترسیم پولیپ کمک می‌کند، بنابراین تجسم آن در سونوگرافی را افزایش می‌دهد. تشخیص قطعی از طریق تجسم مستقیم با هیستروسکوپ انجام می‌شود. هیستروسکوپ یک ابزار نوری است که به دوربین متصل می‌شود. از طریق دهانه رحم در داخل رحم وارد می‌شود و دید مستقیم حفره رحم و پولیپ را فراهم می‌کند. هم‌چنین از هیستروسکوپ برای برداشتن پولیپ با جراحی استفاده می‌شود.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال (Transvaginal ultrasound) می‌تواند تصاویری از ناحیه رحم ایجاد کند و به شناسایی پولیپ‌ها کمک کند. برای این روش، پزشک یک وسیله را وارد واژن می‌کند و امواج صوتی با فرکانس بالا را از این دستگاه وارد می‌کند و سپس تصاویری از ناحیه رحم را روی یک مانیتور پخش می‌کند.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

پولیپ رحم
پولیپ رحم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خونریزی واژینال نامنظم یا سایر علائم مذکور را تجربه کرده‌اید، ممکن است پولیپ رحم داشته باشید. متخصصان در این حوزه پزشکی میتوانند مشکل شما را تشخیص دهند. پس با مشاهده اولین علامت باید در اسرع وقت به بهترین متخصص زنان به صورت حضوری مراجعه کنید یا به صورت غیر حضوری با دکتر آنلاین زنان و زایمان در ارتباط باشید.

راهکار‌های درمان پولیپ رحم

اگر پولیپ‌ها هیچ علامتی ایجاد نکنند، ممکن است نیازی به درمان نباشد. با این حال، اگر پولیپ‌ها باعث خونریزی شدید در دوران قاعدگی شوند یا مشکوک به پیش سرطانی یا سرطانی بودن پولیپ (Polyp cancer)  باشند، باید درمان شوند. در صورت ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری، مانند: سقط جنین یا منجر به ناباروری در زنانی که می‌خواهند باردار شوند، باید برداشته شوند. اگر پولیپ بعد از یائسگی کشف شد، باید برداشته شود. بنابراین بر اساس ارزیابی، متخصصان زنان یک برنامه درمانی را که متناسب با نیازهای فردی هر بیمار است، ایجاد می‌کنند. گزینه‌های درمانی عبارت‌اند از:

دارودرمانی

داروهای هورمونی (Hormonal drugs)، این داروها می‌توانند علائم را در زمانی که بیماران مصرف می‌کنند تسکین دهند، اما اگر بیماران داروها را قطع کنند، علائم معمولا عود می‌کنند.

جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی (laparoscopy) یک روش جراحی است که در آن پزشک شکم و لگن را از طریق یک برش کوچک در محل جراحی بررسی می‌کند. پزشک یک لوله فیبر نوری نازک را با دوربینی به نام لاپاروسکوپ وارد می‌کند تا هرگونه مشکل باروری را که با معاینه فیزیکی یا سونوگرافی قابل تشخیص نیست، مشاهده کند. بسیاری از بیماری‌ها، مانند: پولیپ دهانه رحم، انسداد لوله‌ها، کیست‌های تخمدان، چسبندگی لگن، فیبروم رحم یا اندومتریوز را می‌توان با لاپاراسکوپی در طی همان جراحی درمان کرد.

لیزرتراپی

لیزرتراپی (Laser therapy) یکی دیگر از روش‌های رایج در تکنیک‌های غیرتهاجمی درمان و یا بهبودی بیماری‌های مختلف در حوزه زنان و زایمان است که با این تکنیک به صورت سرپایی و بدون هیچ‌گونه عارضه جانبی دیگری بیماری پولیپ رحم و پولیپ دهانه رحم درمان می‌شود البته که بسته به شدت و ضعف این عارضه و هم‌چنین شرایط فیزیکی بیمار از سوی متخصص زنان و زایمان انتخاب و برای زنان مبتلا‌به انجام می‌شود. بدین ترتیب در طی این روش پزشک پس از اتمام روند بی‌حسی موضعی در محل مورد نظر، با ابرازی تحت عنوان اسپوکولوم (Speculum)، جدارهای داخلی واژن را جدا کرده و از طریق آن هرگونه پولیپ یا عارضه‌ی دیگری درون رحم و یا دهانه رحم وجود دارد را از بین می‌برد.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

هیستروسکوپی

پولیپکتومی (Polypectomy) روشی برای برداشتن پولیپ است. موثرترین روش برای انجام پولیپکتومی از طریق هیستروسکوپی (Hysteroscopy) است، زمانی که یک دوربین کوچک برای تجسم در داخل رحم قرار می‌گیرد. این عمل معمولاً در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می‌شود. در زنان نابارور مبتلا به پولیپ آندومتر، برداشتن آن ممکن است باروری را بهبود بخشد. در غیاب عوامل خطر برای هیپرپلازی یا سرطان آندومتر (چاقی، سن بالاتر، سابقه سرطان سینه، فشار خون بالا، دیابت)، پولیپ‌های بدون علامت ≤۲ سانتی‌متری در زنان پیش از یائسگی احتمالاً از بین می‌روند. اکثر بیماران با علائم پس از برداشتن بهبودی را تجربه خواهند کرد. اکثریت (بیش از ۹۵٪) پولیپ‌های آندومتر خوش‌خیم هستند، اما زنانی که علائم خونریزی را تجربه می‌کنند یا یائسه هستند، بیشتر احتمال دارد که پولیپ سرطانی یا پیش سرطانی داشته باشند. پس از برداشتن، پولیپ ممکن است عود کند. به غیر از کاهش عوامل خطر فرد مانند: چاقی، می‌توان از پروژسترون خوراکی یا دستگاه داخل رحمی آزاد کننده پروژسترون برای جلوگیری از عود استفاده کرد.

کورتاژ

اغلب موارد پولیپ رحم از طریق کورتاژ درمان می‌شود، که در آن پزشکان از یک ابزار فلزی بلند با یک حلقه در انتهای آن برای خراشیدن دیواره‌های داخلی رحم استفاده می‌کنند. هیستروسکوپ ممکن است برای کمک به پزشک برای دیدن داخل رحم قبل و بعد از عمل استفاده شود.

هیسترکتومی

هیسترکتومی (Hysterectomy) برداشتن رحم یا دهانه رحم است. هیسترکتومی برای درمان تعدادی از بیماری‌ها، از جمله پریودهای سنگین یا دردناک، فیبروم (Uterine fibroids) و پرولاپس استفاده می‌شود. این عمل ممکن است از طریق شکم یا واژن انجام شود. به غیر از سرطان، بسیاری از بیماری‌های زنان اغلب با استفاده از روش‌های دیگر با موفقیت درمان می‌شوند، بنابراین در صورت عدم موفقیت سایر روش‌ها، هیسترکتومی توصیه می‌شود.

جراحی پولیپ رحم 

عمل جراحی برای برداشتن. پولیپ‌های رحم نیز ممکن است در یک روش جراحی برداشته شوند، جایی که ابزارها از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می‌شوند.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

مراقبت‌های بعد از جراحی

  • اکثر بیماران می‌توانند در همان روز به خانه بروند.
  • ممکن است برای یک یا دو روز بعد از عمل، گرفتگی و خونریزی واژینال افزایش یافته باشد.
  • ممکن است حدود یک روز یا بیشتر به دلیل گازی که در طول عمل تزریق می‌شود، درد گاز معده داشته باشید. این ممکن است به بالای شکم و شانه شما گسترش یابد. پیاده روی به کاهش این فشار کمک می‌کند.
  • این جراحی بهبودی سریع دارد و اکثر بیماران در چند روز اول احساس بسیار بهتری دارند.
  • برخی از زنان به مدت چند هفته مقداری ترشح آب همراه با مقداری خون دارند، انتظار دارند که این جریان در ابتدا سنگین و سپس با گذشت زمان کاهش یابد.
  • بیشتر زنان در هفته اول پس از جراحی احساس بهتری دارند. با این حال، برای چند هفته هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید، فشار ندهید یا نکشید.
  • تا زمانی که پزشک‌تان بگوید مشکلی ندارد، رابطه جنسی یا دوش را از سر نگیرید.
  • بهبودی کامل حدود دو هفته طول می‌کشد تا امکان بهبودی داخلی فراهم شود.

نرجس دغلاوی

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم،وبسایت بزرگ ترفندا توسط من و همسرم اداره میشه.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.