راه حل های کاربردی حذف موهای زائد بدن

 راه حل های کاربردی حذف موهای زائد بدن

همه موهای بدن دارند ، اما بسته به زمان سال یا ترجیحات شخصی شما ، ممکن است بخواهید برخی از آنها را بردارید.

برخلاف بسیاری از ادعاهای بازاریابی ، هیچگونه روش درمانی حذف موهای زائد نمی تواند موها را به طور دائمی از بین ببرد. با اینحال ، روش های مختلفی برای از بین بردن موها برای هفته ها ، ماه ها یا دوره های طولانی تر وجود دارد.

در این مقاله ، ترفندا قصد دارد رایج ترین تکنیک های رفع موهای زائد ، همراه با مزایا ، عوارض جانبی و اثربخشی هر یک را بیانکند.برای دسترسی به انواع مطالب مراقبتی به بخش سلامت مراجعه کنید

موها چقدر سریع رشد می کنند؟

طبق اعلام آکادمی پوست آمریکا ، موهای بدن به طور متوسط ​​در حدود یک ماه به طول کامل رشد می کند. موهای آقایان همچنین سریعتراز موهای خانم ها تمایل به رشد دارند.

عوامل خاصی می توانند بر میزان رشد موها تأثیر بگذارند ، از جمله تغذیه ، داروها و ژنتیک. سرعت رشد ممکن است با افزایش سنکاهش یابد.

رشد مو یک فرایند پیچیده است که از اعماق فولیکول مو شروع می شود. موها برای تغذیه به خون وابسته است تا بتواند به سطح پوستراه پیدا کند. غدد چربی نیز در روان نگه داشتن و سالم نگه داشتن موها نقش دارند.

مو زیر پوستی

گزینه های شما برای حذف موهای زائد چیست؟

اصلاح به سادگی موهای سطح را از بین می برد ، به همین دلیل است که آنها به سرعت رشد می کنند. کشیدن موها، ریشه آن را از بینمی برد ، که به کند شدن مجدد رشد کمک می کند. اما حتی با کشیدن موها ، موها به احتمال زیاد ظرف چند هفته دوباره رشد می کنند.

اگر به دنبال راه حل های بلندمدت برای از بین بردن موهای زائد هستید ، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که سایر تکنیک های رفعموهای زائد را در نظر بگیرید. روشهای زیر بر اساس توانایی آنها در حذف موها برای طولانی ترین زمان طبقه بندی می شوند.

الکترولیز

الکترولیز شامل استفاده از فرکانس های موج کوتاه رادیویی است که از طریق سوزن های ریز مستقیماً در فولیکول های مو قرار میگیرد. هدف این است که فولیکول مو را از بین ببرید تا باعث رشد موهای جدید نشود. این روش باید توسط متخصص پوست یا متخصصالکترولوژیست انجام شود.

بر خلاف سایر گزینه های حذف مو ، الکترولیز به عنوان یک راه حل دائمی توسط سازمان غذا و دارو در نظر گرفته می شود. با این حال ،برای دستیابی به بهترین نتیجه ، به چندین نوبت پیگیری نیاز دارید.

اکثر افراد نیاز به جلسات پیگیری هر یک یا دو هفته دارند.

الکترولیز را می توان در هر نقطه از بدن انجام داد و برای اکثر انواع پوست مفید است. شایع ترین عارضه جانبی درد و قرمزی ناشی ازسوزش پوست است. عوارض جانبی نادر اما جدی شامل زخم و عفونت از سوزن ها و همچنین کلوئیدها (رشد بیش از حد بافت اسکار) است.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی دیگر از گزینه های بلندمدت حذف موهای زائد است. مانند الکترولیز ، این درمان فولیکول مو را هدف قرار می دهد. این کار با آسیب رساندن به فولیکول با لیزرهای با حرارت بالا باعث جلوگیری از رشد موهای جدید می شود.

لیزر موهای زائد به استثنای ناحیه چشم می تواند در هر نقطه از بدن انجام شود. این روش درمانی برای افرادی که رنگ پوست روشن وموهای تیره دارند بهترین راه حل است.

لیزر موهای زائد مانند الکترولیز نیاز به چندین جلسه برای بهترین نتیجه دارد.

در بیشتر موارد ، حذف موهای زائد چندین ماه طول می کشد و در برخی موارد ممکن است سالها طول بکشد. وقتی موها دوباره رشد میکنند ، اغلب رنگ آنها روشن تر وظریف تر می باشد. با این حال ، لیزر موهای زائد حذف موهای دائمی را تضمین نمی کند.

شایع ترین عارضه جانبی سوزش و قرمزی پوست است ، اما معمولاً بعد از چند ساعت برطرف می شود. این درمان همچنین می تواندباعث تغییر موقت رنگدانه ها شود ، به ویژه با رنگ های تیره پوست. عوارض جانبی جدی تر شامل تاول و زخم است ، اما این مورد نادراست.

کرم های تجویزی

اگر ایده یا هزینه الکترولیز یا لیزر موهای زائد را دوست ندارید ، ممکن است بخواهید در مورد کرم های تجویزی با متخصص پوست خودصحبت کنید.

طبق مطالعه ای که روی این درمان انجام شده است ، نتایج می تواند تا هشت هفته ادامه داشته باشد ، پس از آن می توانید دوباره رونداستفاده از کرم را شروع کنید. برخی از عوارض جانبی ممکن است شامل سوزش ، بثورات و جوش های ناشی از اختلال در فولیکولباشد.

اپلاسیون

کشیدن موم و اپیلاسیون حرفه ای

یک گزینه برای نواحی کوچکتر بدن شما ، کشیدن موم و اپیلاسیون حرفه ای است که توسط متخصص زیبایی انجام می شود. وقتی موهابه این روش برداشته می شوند ، مستقیماً از ریشه خارج می شوند. بسته به سرعت رشد موهای شما ، نتایج ممکن است از دو تا هشتهفته طول بکشد.

این گزینه ارزان تر از لیزر موهای زائد یا الکترولیز است ، اما ممکن است لازم باشد درمان را بیشتر تکرار کنید.

اپیلاسیون نباید در ناحیه تناسلی ، نوک سینه ها ، گوش ها یا مژه ها انجام شود. همچنین باید از استفاده از موم بر روی وریدهایواریسی ، خال یا زگیل یا روی پوست ترک خورده یا آفتاب سوختگی خودداری کنید.

رایج ترین عوارض جانبی اپیلاسیون شامل بثورات خفیف و سوزش است ، اما این معمولاً موقتی است.

لایه برداری شیمیایی

این درمان شامل یک ژل یا کرم مو بر بدون نسخه است که روی پوست خود قرار می دهید. این کرم ریشه ی موها را ضعیف می کند. اینباعث می شود که موها بریزند و به راحتی پاک شوند.

دپیلاسیون فولیکول مو را هدف قرار نمی دهد ، بنابراین نتایج ممکن است فقط حدود دو هفته طول بکشد. با این حال ، این یک گزینه ارزاناست که می توانید در خانه انجام دهید.

مطمئن شوید که از نوع مناسب کرم برای ناحیه ای که می خواهید موها را از بین ببرید استفاده کنید. برخی از کرم ها برای صورت وبرخی دیگر برای بدن یا ناحیه تناسلی فرموله شده اند.

ایده خوبی است که قبل از استفاده از دپیلاسیون شیمیایی در ناحیه بزرگتر بدن ، یک تست پچ روی قسمت کوچکی از پوست خود انجامدهید. عوارض جانبی این درمان می تواند شامل سوختگی شیمیایی ، بثورات و تاول باشد.

موم

راه حل های طبیعی

اگرچه محلول های طبیعی دائمی نیستند ، اما ممکن است به حذف موها یا محدود کردن رشد موها کمک کنند. برخی از گزینه ها عبارتنداز:

موم قند و عسل ، اسکراب جای موم

نوشیدن چای نعناع دوبار در روز برای محدود کردن رشد موهای صورت

زمان مراجعه به پزشک

اگر علیرغم روش های مختلف درمان موهای زائد ، رشد سریع موهای شما ادامه پیدا کرد ، برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید. اینمی تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا پرکاری تیروئید باشد.

در صورتی که موهای متورم زیادی دارید یا عفونی شده اند یا به کیست تبدیل شده اند ، با پزشک خود مشورت کنید.

مو برگشتی

نتیجه نهایی

داشتن موهای بدن کاملاً طبیعی است و برداشتن آنها اختیاری است. وقت بگذارید و فکر کنید که آیا می خواهید موهای بدن خود رابردارید و برای چه مدت.

علیرغم ادعاهای فراوان ، هیچ راه حل دائمی و 100 درصدی حذف موهای زائد وجود ندارد. با این حال ، راه حل های بلندمدت برای حذفموهای زائد و راه هایی برای محدود کردن رشد مجدد موها وجود دارد. با پزشک یا متخصص پوست در مورد بهترین گزینه ها برای خودصحبت کنید.

منبع: ترفندا

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.