10 علامت هشداردهنده مشکلات چشمی مرتبط با سن

 10 علامت هشداردهنده مشکلات چشمی مرتبط با سن

آگاهی از علائم هشداردهنده مشکلات بینایی با بالا رفتن سن می تواند به شما در برداشتن اقدامات مناسب برای محافظت از بیناییکمک کند. برخی مشکلات چشمیمانند شبکیه جدا شده یا انواع خاصی از گلوکومنیاز به توجه سریع چشم پزشک دارد تا از بینرفتن دائمی بینایی جلوگیری یا به حداقل برسد.

چشم

10 علامت و نشانه مشکلات چشم

علائم و نشانه های زیر می تواند نشان دهنده یک فوریت پزشکی یا یک وضعیت فوری باشد که می تواند در طول زمان باعث کاهشچشمگیر بینایی شود. در بیشتر موارد ، در صورت مشاهده موارد زیر باید در اسرع وقت به چشم پزشک خود مراجعه کنید:در ترفندا همراه ما باشید و برای دسترسی به دیگر مطالب مراقبتی به بخش سلامت وبسایت ترفندا مراجعه کنید

1. شروع ناگهانی و شناور شدن نقاط مختلف در میدان دید شما

معمولا ، شناورهای چشم به دلیل یک بیماری خوش خیم و مرتبط با سن به نام جدا شدن زجاجیه هستند. این حالت زمانی رخ می دهد کهقسمت داخلی ژل مانند چشم مایع شده و از شبکیه جدا می شود ، پوشش داخلی حساس به نور در پشت چشم.

اما شروع ناگهانی لکه ها و شناور شدن نقاط نیز می تواند ناشی از پارگی جدی یا تهدید کننده بینایی یا جدا شدن شبکیه باشد. اگرناگهان لکه ها را مشاهده کردید ، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

2. احساس می کنید یک پرده تیره سرار میدان دید شما را فرا گرفته است

این می تواند ناشی از جدا شدن شبکیه باشد ، که زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه زیرین رگ های خونی تغذیه کننده (کوروئید) جدا می شود. اگر شبکیه در عرض چند ساعت دوباره متصل نشود ، از دست دادن بینایی می تواند دائمی باشد.

3. درد ناگهانی چشم ، قرمزی ، تهوع و استفراغ

این علائم می تواند نشانه حمله ناگهانی (حاد) گلوکوم با زاویه باریک باشد که می تواند به طور دائم به عصب بینایی چشم آسیب برساند. برای جلوگیری از از دست دادن بینایی دائمی ، درمان فوری لازم است.

4. دید دوگانه ، تصاویر دوگانه یا تصاویرشبح

دوبینی می تواند ناشی از بسیاری از بیماری های چشمی باشد. در برخی موارد ، دوبینی نیز می تواند نشانه ای از یک فوریت بهداشتیزمینه ای مانند سکته مغزی باشد. در صورت بروز ناگهانی دوبینی ، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

5. نقطه کور ناگهانی در یک چشم

اگر بیش از 60 سال سن دارید ، احتمال ایجاد سوراخ ماکولا در حساس ترین قسمت شبکیه وجود دارد. از آنجا که سوراخ های ماکولامی توانند بدتر شوند و باعث از بین رفتن دائمی بینایی شوند ، در صورت مشاهده ناحیه خاکستری یا نقطه کور در هنگام مشاهدهاجسام با یک چشم ، فوراً به پزشک چشم مراجعه کنید.

6. محدود شدن میدان دید شما

کاهش توانایی شما در دیدن اجسام به طرفین می تواند نشانه ای از گلوکوم باشد. بدون مداخله ، از دست دادن بینایی محیطی ممکناست بدتر شود و منجر به دید تونلی یا حتی کوری شود.

7. یک نقطه خاکستری ، تار یا مخدوش در مرکز میدان دید شما

این علائم ممکن است در اثر دژنراسیون ماکولا (AMD) ایجاد شود ، در گذشته هیچ درمان موثری برای دژنراسیون ماکولا وجود نداشت. اما امروزه ، درمان های دارویی جدید گاهی اوقات می تواند کاهش بینایی مربوط به AMD را متوقف یا محدود کند.

8. دید ضعیف در شب ، هاله های اطراف چراغ ها یا دید رنگی کمتر زنده

این تغییرات بینایی ممکن است به دلیل آب مروارید باشد. آب مروارید به تدریج در طول زمان بدتر می شود و یک اورژانس پزشکی نیست. با این وجود ، همچنان که لنز طبیعی چشم شما با افزایش سن کدر می شود ، بینایی شما رو به وخامت می گذارد مگر اینکه عمل آبمروارید انجام دهید که لنز کدر شما را با لنز سفارشی داخل چشم (IOL) جایگزین کند. اگر برای جراحی آب مروارید زیاد منتظر بمانید، احتمال عوارضی مانند گلوکوم را افزایش می دهید. همچنین ، اگر عمل جراحی آب مروارید بیش از حد به تعویق بیفتد ، لنز کدر میتواند سخت شود و برداشتن آن دشوارتر می شود.

9. تاری دید و مناطق خاکستری در میدان دید شما

اگر دیابت دارید ، این مشکلات بینایی ممکن است به دلیل شروع رتینوپاتی دیابتی باشد. معاینات منظم چشم برای بیماران دیابتیضروری است ، به ویژه اگر شما بیش از 60 سال سن دارید. با ارزیابی وضعیت شبکیه چشم ، چشم پزشک شما می تواند اطلاعاتارزشمندی را در مورد کنترل و شدت دیابت به پزشک عمومی شما ارائه دهد.

10. چشم های قرمز ،خراشیدهو تحریک شده

این علائم و نشانه ها بیشتر به دلیل سندرم خشکی چشم است. خشکی چشم معمولاً بیشتر آزاردهنده است تا یک وضعیت تهدید کنندهبینایی. اما علائم می تواند شدید باشد ، به ویژه با افزایش سن و بدن شما اشک های کمتری تولید می کند یا تغییرات شیمیایی اشکشما ایجاد می شود. برای مشاوره در مورد داروها ، که ممکن است شامل قطره چشم بدون نسخه یا نسخه باشد ، با پزشک متخصصچشم خود مشورت کنید.

جلوگیری از مشکلات چشمی مرتبط با سن

بهتر است از مشکلات چشمی مرتبط با سن پیشگیری کنید تا اینکه سعی کنید تأثیر آنها را در بینایی خود پس از شروع به حداقلبرسانید.

شما می توانید با حفظ شیوه زندگی سالم و انجام معاینات معمول چشم ، خطر ابتلا به مشکلات جدی چشمی را در مراحل بعدی زندگیکاهش دهید. ویتامین های چشم و تغذیه مناسب نیز ممکن است خطر برخی مشکلات چشمی را کاهش دهد.

به چشم پزشک مراجعه کنید

بهترین راه برای محافظت از چشم ها با افزایش سن این است که مطمئن شوید حداقل هر دو سال یکبار یک معاینه کامل چشم انجام میدهید.

منبع : ترفندا

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.