آشنایی با مراحل زایمان و تولد نوزاد (مرحله اول)

 آشنایی با مراحل زایمان و تولد نوزاد (مرحله اول)

مرحله 1 زایمان

در مرحله اول زایمان، انقباضات باعث می شود که دهانه رحم به تدریج باز شود (گشاد می شود). این معمولا طولانی ترین مرحله زایمان است.

در شروع زایمان، دهانه رحم شروع به نرم شدن می کند تا بتواند باز شود. این مرحله نهفته نامیده می شود و ممکن است انقباضات نامنظم را احساس کنید. ممکن است چندین ساعت یا حتی روزها طول بکشد تا اینکه شما در حال زایمان ثابت باشید.

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

زایمان ثابت زمانی است که دهانه رحم شما تا حدود 4 سانتی متر گشاد شده باشد و انقباضات منظم دهانه رحم شما را باز کند.

در مرحله نهفته، ایده خوبی است که چیزی برای خوردن و نوشیدن داشته باشید، زیرا برای زمانی که زایمان ایجاد می شود، به انرژی نیاز دارید.

اگر زایمان شما در شب شروع می شود، سعی کنید راحت و آرام بمانید. اگر می توانید بخوابید.

اگر زایمان شما در طول روز شروع شد، در حالت ایستاده و به آرامی فعال بمانید. این به کودک شما کمک می کند تا به سمت پایین لگن حرکت کند و به گشاد شدن دهانه رحم کمک می کند.

تمرینات تنفسی، ماساژ و حمام یا دوش آب گرم ممکن است به کاهش درد در این مرحله اولیه زایمان کمک کند.

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

مراحل زایمان
مراحل زایمان

چه زمانی با ماما تماس بگیرید

با تیم مامایی خود تماس بگیرید اگر:

  • انقباضات شما منظم است و در هر دوره 10 دقیقه ای حدود 3 انقباض دارید
  • کیسه آب شما دچار پارگی شده باشد
  • انقباضات شما بسیار قوی هستند و احساس می کنید که نیاز به تسکین درد دارید
  • شما نگران هر چیزی هستید

اگر قبل از شروع زایمان خود به بیمارستان یا واحد مامایی خود بروید، ممکن است به شما پیشنهاد کنند برای مدتی دوباره به خانه بروید.

پس از شروع زایمان، مامای شما هر از گاهی شما را بررسی می کند تا ببیند پیشرفت شما چگونه است و به شما کمک می کند، از جمله تسکین درد در صورت نیاز.

می توانید راه بروید یا در موقعیتی قرار بگیرید که زایمان در آن راحت باشد.

ماما به شما معاینات منظم واژینال را پیشنهاد می کند تا ببیند روند زایمان شما چگونه است. اگر نمی‌خواهید اینها را داشته باشید، مجبور نیستید – ماما می‌تواند با شما درمورد دلیل ارائه آنها صحبت کند.

دهانه رحم شما باید حدود 10 سانتی متر باز شود تا کودک شما از آن عبور کند. این چیزی است که به آن اتساع کامل می گویند.

در زایمان اول، زمان از شروع زایمان تا گشاد شدن کامل معمولاً 8 تا 12 ساعت است. اغلب در بارداری دوم یا سوم سریعتر (حدود 5 ساعت) است.

هنگامی که به پایان مرحله اول زایمان می‌رسید، ممکن است تمایل به فشار آوردن داشته باشید.

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

مراحل زایمان
مراحل زایمان

نظارت بر نوزاد در حال زایمان

ماما شما و نوزادتان را در حین زایمان زیر نظر می گیرد تا مطمئن شود که هر دوی شما به خوبی با آن کنار می آیید.

این شامل استفاده از یک دستگاه کوچک دستی برای گوش دادن به صدای قلب کودک شما هر 15 دقیقه است. شما آزاد خواهید بود که تا آنجا که می خواهید حرکت کنید.

در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد شما یا کودکتان یا اگر تصمیم به انجام اپیدورال دارید، ماما ممکن است نظارت الکترونیکی را پیشنهاد دهد .

نظارت الکترونیکی شامل بستن 2 پد به دست انداز شما است. یک پد برای نظارت بر انقباضات شما و دیگری برای نظارت بر ضربان قلب کودک شما استفاده می شود. این پدها به مانیتوری متصل می شوند که ضربان قلب کودک و انقباضات شما را نشان می دهد

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

گاهی اوقات می توان به جای آن گیره ای به نام مانیتور قلب جنین را به سر نوزاد وصل کرد. این می تواند اندازه گیری دقیق تری از ضربان قلب کودک شما ارائه دهد.

شما می توانید درخواست کنید که به صورت الکترونیکی نظارت شوند حتی اگر هیچ نگرانی وجود نداشته باشد. داشتن نظارت الکترونیکی گاهی اوقات می تواند میزان حرکت شما را محدود کند.

اگر مانیتور الکترونیکی با پدهای روی دست انداز خود دارید، زیرا نگرانی هایی در مورد ضربان قلب کودک شما وجود دارد، اگر ضربان قلب کودک شما طبیعی بود، می توانید مانیتور را بردارید.

مانیتور پوست سر جنین معمولاً فقط در زمان تولد نوزاد برداشته می شود، نه قبل از آن.

تسریع زایمان

زایمان ممکن است گاهی کندتر از حد انتظار باشد. اگر انقباضات شما به اندازه کافی زیاد نباشد، به اندازه کافی قوی نباشد، یا اگر کودک شما در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

در این صورت، پزشک یا ماما ممکن است در مورد 2 راه برای تسریع زایمان با شما صحبت کند: پاره شدن کیسه آب یا قطره اکسی توسین.

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

پارگی کیسه آب

پارگی غشایی که حاوی مایع اطراف کودک شما  است اغلب برای قوی تر و منظم کردن انقباضات کافی است. این همچنین به عنوان پارگی مصنوعی غشاها (ARM) شناخته می شود.

ماما یا پزشک شما می تواند این کار را با ایجاد یک شکاف کوچک در غشاء در طول معاینه واژینال انجام دهد. این ممکن است انقباضات شما را قوی تر و دردناک تر کند، بنابراین ماما در مورد تسکین درد با شما صحبت خواهد کرد.

پارگی کیسه آب جنین
پارگی کیسه آب جنین

قطره اکسی توسین

اگر پارگی کیسه آب شما کارساز نبود، پزشک یا ماما ممکن است استفاده از دارویی به نام اکسی توسین (همچنین به عنوان سنتوسینون) برای تقویت انقباضات شما پیشنهاد کند. این از طریق قطره ای که به داخل ورید می رود، معمولا در مچ دست یا بازو داده می شود.

اکسی توسین می تواند انقباضات شما را قوی تر و منظم تر کند و به سرعت شروع به کار کند، بنابراین ماما در مورد گزینه های شما برای تسکین درد با شما صحبت خواهد کرد.

همچنین برای بررسی اینکه نوزادتان با انقباضات کنار می آید، به نظارت الکترونیکی نیاز دارید و همچنین به معاینات منظم واژینال برای بررسی عملکرد چکه ها نیاز دارید.

بیشتر بخوانید:در بخش زایمان در وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا 

آشنایی با مراحل زایمان و تولد نوزاد (مرحله دوم)

آشنایی با مراحل زایمان و تولد نوزاد (مرحله سوم)

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.