تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش اول)

 تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش اول)

فیل ، (خانواده Elephantidae) ، بزرگترین حیوان زمینی زنده ، با تنه بلند (لب و بینی بالا کشیده) ، پاهای ستونی و سر بزرگ با غددگیجگاهی و پهن مشخص می شود.

با گوش های صاف ، رنگ فیل ها متمایل به خاکستری تا قهوه ای است و موهای بدن آنها کمیاب و درشت است. آنها اغلب در ساوانا ،علفزارها و جنگل ها یافت می شوند اما طیف وسیعی از زیستگاه ها از جمله بیابان ها ، باتلاق ها و ارتفاعات در مناطق گرمسیری و نیمهگرمسیری آفریقا و آسیا را اشغال می کنند.

فیل

از این که ترفندا را دنبال می کنید سپاسگزارم ، برای دسترسی به دیگر دانستنی ها در رابطه با جانوران به بخش جانوران وبسایت ترفندا مراجعه کنید

فیل ساوانای آفریقایی یا بوته ای (Loxodonta africana) تا 8000 کیلوگرم (9 تن) وزن دارد و 3 تا 4 متر (10 تا 13 فوت) در شانه خودایستاده است. فیل جنگلی آفریقایی (Loxodonta cyclotis) که در جنگل های بارانی زندگی می کند ، در سال 2000 به عنوان یک گونهجداگانه شناخته شد و کوچکتر از فیل ساوانا است. دارای عاج های باریک و رو به پایین است. این عقیده رایج که وجود فیل هایپیگمیوآبوجود ندارد ، هیچ پایه ای ندارد. آنها احتمالاً انواع فیلهای جنگلی آفریقا هستند.

فیل

وزن فیل آسیایی (Elephas maximus) حدود 5500 کیلوگرم و ارتفاع شانه آن تا 3.5 متر است. فیل آسیایی شامل سه زیرگونه است: هندی یا سرزمین اصلی (E. maximus indicus) ، سوماتران (E. maximus sumatranus) و سریلانکایی (E. maximus maximus). فیل های آفریقایی دارای گوش های بسیار بزرگتری هستند که برای از بین بردن گرمای بدن استفاده می شود.

شکل و عملکرد

خرطوم (پروبوسسیس)

خرطوم یا پروبوسسیس فیل یکی از متنوع ترین اندام هایی است که در بین پستانداران تکامل یافته است. این ساختار منحصر به اعضایرده Proboscidea است که شامل ماستودون ها و ماموت های منقرض شده است. از نظر تشریحی ، خرطوم ترکیبی از لب فوقانی و بینیاست. سوراخ های بینی در انتهای آن قرار دارند. صندوق عقب بزرگ و قدرتمند است ، وزن آن در یک نر بالغ حدود 130 کیلوگرم (290 پوند) است و قادر به حمل بار در حدود 250 کیلوگرم است. با این حال ، بسیار ماهر ، متحرک و حساس است ، که باعث می شود تقریباًمستقل از بقیه حیوانات به نظر برسد. پروبوسيس شامل 16 عضله است. یک عضله اصلی که قسمت بالا و کناره ها را می پوشاند برایبالا آوردن خرطوم عمل می کند. دیگری قسمت پایینی را می پوشاند. در داخل خرطوم یک شبکه بسیار پیچیده از ماهیچه های تابشی و عرضیعضلات وجود دارد که حرکتی خوب را انجام می دهند.

فیل

در مجموع نزدیک به 150،000 فاسیکل عضلانی در مقاطع خرطوم شمارش شدهاست. خرطوم توسط دو عصب پروبوسیدین عصبی می شود که آن را بسیار حساس می کند. انشعابات این عصب به اکثر قسمتهای خرطوم میرسد ، به ویژه نوک آن ، که در فواصل منظم مجهز به موهای لمسی است. در انتهای خرطوم ، برآمدگی هایی شبیه به فلپ وجود دارد که به اواین امکان را می دهد تا عملکردهای شگفت انگیزی ظریف را انجام دهد ، مانند برداشتن سکه از سطح صاف یا شکستن بادام زمینی ،دمیدن پوسته و قرار دادن هسته در دهان.

فیل

فیلهای آفریقایی دارای دو اندام فوقانی (یکی در بالا و دیگری در زیر) هستند. فیل هایآسیایی یکی دارند. یک فیل آسیایی اغلب نوک خرطوم خود را دور یک وسیله می پیچد و آن را با روشی می گیرد ، در حالی که فیل آفریقایی،اشیا را به شیوه ای شبیه به استفاده از انسان می گیرد. از انگشت شست و انگشت اشاره خرطوم فیل آفریقایی ممکن است قابل توسعه ترباشد ، اما شاخ و برگ فیل آسیایی احتمالاً ماهرتر است.

ادامه مطلب در بخش دوم

نرجس دغلاوی

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.