تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش پنجم و پایانی)

 تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش پنجم و پایانی)

ادامه‌ی بخش چهارم

برای قرن ها ، فیل آسیایی به عنوان یک حیوان تشریفاتی و سرگرم کننده مهم بوده است. از نظر فنی ، فیلها اهلی نشده اند ، زیرا برایبهبودویژگیهای مورد نظر انسان ، مانندگاو ، اسب و سگ، تحت اصلاحات انتخابی قرار نگرفته اند. اسناد تاریخی فیلهای اهلیمربوط به تمدن سند در هزاره سوم قبل از میلاد است.

فیل

از این که ترفندا را دنبال می کنید سپاسگزارم ، برای دسترسی به دیگر دانستنی ها در رابطه با جانوران به بخش جانوران وبسایت ترفندا مراجعه کنید

در موهنجو دارو و هاراپا ، پاکستان ، حکاکی های روی سنگ صابون فیلها را باپارچه ای روی کمر نشان می دهند ، که نشان دهنده استفاده انسان است. ماهوت ها و اووزی ها (به ترتیب مربیان فیل در هند ومیانمار) افراد ماهری هستند که سالها در تماس مستقیم با حیوانات هستند. حمل کنندگان به تمام نیازهای فیل ها رسیدگی می کنند وپیوند بین انسان و جانور بسیار قوی می شود.

فیل

Hastividyarama ، یک کتابچه راهنمای قدیمی برای رام کردن فیلها ، روشهای آموزشیتجویز شده را با جزئیات بیان می کند و امروزه نیز در برخی از مناطق آسیا مورد استفاده قرار می گیرد. فیل که توسط ماهوت خودفرماندهی می شد ، زمانی در عملیات جنگلداری جنوب شرقی آسیا اساسی بود. این نماد قدرت و نمایش است ، اما تا حد زیادی توسطماشین آلات جایگزین شده است. در آغاز قرن بیست و یکم ، تایلند و میانمار هر کدام حدود 5000 فیل اسیر داشتند که در نقشهایسنتی با استفاده از مدرن به عنوان جاذبه های گردشگری آمیخته بودند.

فیل

مشهورترین رویداد تاریخی با استفاده از فیل در جنگ ، هانیبال ، فرمانده جوان کارتاهی ها بود که از اسپانیا از آلپ از ایتالیا عبور کردو به ایتالیا رفت. وی در 218 سال پیش از میلاد کارتاژنا ، اسپانیا را با 36 فیل جنگلی آفریقایی و یک فیل آسیاییهر کدام زیر ماهوتآموزش دیده خود ترک کرد. فیل آسیایی ، فیل شخصی هانیبال به نام سوروس (به معنیسوری“) ، تنها فیل زنده ماندن بود که به ایتالیارسید.

فیل

فیل های آفریقایی نیز در قرن 19 در کنگو بلژیک رام شدند. آموزش این فیلهای جنگلی توسط لئوپولد دوم پادشاه بلژیک آغاز شد و توسطماهوتهای هندی با فیلهای آسیایی انجام شد. فیلهای آفریقایی در حال حاضر عمدتا برای جابجایی گردشگران در پارک ملی گرامبااستفاده می شوند ، جایی که آنها برای تأمین درآمد برای ادامه فعالیتهای خود بسیار ارزشمند هستند.

یل

حفاظت

در آغاز قرن 21 ، کمتر از 50،000 فیل آسیایی در طبیعت باقی ماندند. فیل های آسیایی و آفریقایی که به دلیل از بین رفتن زیستگاه وشکار غیرقانونی تهدید شده اند ، به عنوان گونه های در خطر انقراض ذکر شده اند. از سال 1979 تا 1989 تعداد فیل های آفریقایی درطبیعت بیش از نیمی کاهش یافت ، از 1.300.000 به 600.000 ، که بخشی از آن تقاضای تجاری برای عاج بود. با این حال ، در برخیاز مناطق آفریقا فیل ها به وفور یافت می شوند و برای جلوگیری از تخریب زیستگاه ها ، در برخی از مناطق از بین بردن آنها استفاده میشود. ممنوعیت 9 ساله تجارت عاج در سال 1997 لغو شد و بوتسوانا ، نامیبیا و زیمبابوه اجازه یافتند که تعداد محدودی عاج از انبارهایدولتی به ژاپن بفروشند. در سال 2000 آفریقای جنوبی به سه کشور آفریقای جنوبی در فروش مقادیر محدود عاج از سهام موجودپیوست.

نرجس دغلاوی

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.