تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش سوم)

 تمام دانستنی ها درباره‌ی فیل ها (بخش سوم)

ادامه ی بخش دوم

عاج فیل ، دندان های آسیاب بزرگ شده ای هستند که از عاج ساخته شده اند. در فیل آفریقایی هر دو ، نر و ماده دارای عاج هستند ،در حالی که در فیل آسیایی عمدتا نرها دارای عاج هستند. هنگامی که در ماده وجود دارد ، عاج ها کوچک ، نازک و اغلب دارای ضخامتیکنواخت هستند. برخی از فیلهای نر آسیایی بی عاج هستند و به موکنا معروف هستند. اندازه و شکل عاج به ارث برده می شود. از عاجبرای دفاع ، حمله ، حفاری ، بلند کردن اجسام ، جمع آوری غذا و سلب پوست برای خوردن از درختان استفاده می شود. آنها همچنین ازتنه حساس محافظت می کنند ، که هنگام بارگذاری فیل بین آنها قرار می گیرد. در زمان خشکسالی ، فیل ها با استفاده از عاج ، پا و تنهخود در بسترهای خشک رودخانه حفر چاه می کنند.

از این که ترفندا را دنبال می کنید سپاسگزارم ، برای دسترسی به دیگر دانستنی ها در رابطه با جانوران به بخش جانوران وبسایت ترفندا مراجعه کنید

فیل

فیلها در طول زندگی خود دارای شش مجموعه دندان گونه (مولر و پره مولر) هستند ، اما یکباره رویش نمی دهند. هنگام تولد ، یک فیلدارای دو یا سه جفت دندان گونه در هر فک است. دندانهای جدید از پشت ایجاد می شوند و به آرامی به عنوان قطعه دندان های فرسودهدر جلو حرکت می کنند و یا می افتند و یا بلعیده می شوند و دفع می شوند. هر مجموعه جدید پی در پی طولانی تر ، گسترده تر و سنگینتر است. طول آخرین دندان های آسیایی می تواند تقریبا 40 سانتی متر (تقریبا 16 اینچ) طول داشته باشد و وزن آن بیش از 5 کیلوگرم(حدود 11 پوند) باشد. فقط چهار دندان مولر آخر یا بقایای آنها پس از حدود 60 سالگی وجود دارد. گاهی اوقات از دست دادن دندانعلت مرگ است ، زیرا باعث گرسنگی می شود.

فیل

تولید مثل و چرخه زندگی

فیل ها در گروه های خانوادگی کوچکی زندگی می کنند که توسط ماده های مسن هدایت می شوند. در جایی که غذا فراوان است ، گروهها به هم می پیوندند. نر و ماده هر دو دارای دو غده هستند که بین چشم و گوش باز می شوند. فیل ها در هر سنی و جنسیتی مایعی بهنام تمپورین را از این دهانه ترشح می کنند. با این حال ، نرها وارد یکدوره عضلانیمی شوند که طی آن مایعی ترشح می کنند که ازنظر ویسکوزیته متفاوت از مایعی است که در حالت عضلانی ترشح می شود. تستوسترون سرم در طول عضله بیشتر از فیلهای بدونماهی است و رفتار حیوان نامنظم است. آنها غیرقابل کنترل هستند (musth هندی به معنیمستاست) ، گاهی اوقات حتی توسطکنترل کنندگان خود (mahouts). ماهی زمان برای ایجاد سلسله مراتب باروری است ، که می تواند با سلسله مراتب اجتماعی معمولمتفاوت باشد زیرا مردی که از نظر ماهیچه ای بیشتر از مردان غیرموشه ای برتری دارد. در طبیعت ، نرها معمولاً در حالت اولیه فیزیکیخود در طول دوره ماهیچه هستند و معمولاً اکثر پرورش را انجام می دهند.

فیل

فیل ها با استفاده از حس بویایی قوی می توانند وضعیت باروری یکدیگر را ارزیابی کنند. در داخل جمجمه ، فیلها دارای 7 تا 9 توربینالبینی با بافتهای حساس مخصوص برای بویایی هستند. (انسانها فقط سه خار پا دارند ؛ سگها پنج تا دارند.) ظاهراً یک فیل می تواندهورمونهای موجود در هوا را تشخیص دهد. پس ازجمع آوری، اطلاعات به اندام ژاکوبسون ، واقع در سقف دهان منتقل می شود. ایناندام مولکول ها را برای تجزیه و تحلیل به مغز می رساند. هورمون ها نیز مستقیماً از طریق ادرار و مدفوع بو می کشند.

فیل

بارداری طولانی ترین دوره پستانداران (18-22 ماه) است. فیل تازه متولد شده حدود یک متر (3.3 فوت) قد دارد و حدود 100 کیلوگرم(220 پوند) وزن دارد. با استفاده از دهان و نه خرطوم در غدد پستانی واقع در ناحیه قفسه سینه شیر می خورد. از شیر گرفتن یک فرآیندطولانی است و گاهی اوقات ادامه می یابد تا زمانی که مادر دیگر نتواند فشار نیش های نوظهور فرزندانش را تحمل کند. بعد از شیرگرفتن ، ساعات زیادی از هر روز صرف غذا می شود.

ادامه مطلب در بخش چهارم

نرجس دغلاوی

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.