مدیریت افسردگی در دوران بازنشستگی

 مدیریت افسردگی در دوران بازنشستگی

مدیریت افسردگی در دوران بازنشستگی

 

تجربه افسردگی در دوران بازنشستگی بسیار رایج است، اما راه‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند هدف جدیدی را وارد زندگی خود کنید و این علائم را کاهش دهید.

 برای بسیاری از افراد، بازنشستگی می تواند یک شمشیر دولبه باشد.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

بازنشستگی
افسردگی در دوران باز نشستگی

همه افراد به اندازه کافی خوش شانس نیستند که با صندوق بازنشستگی یا پرداخت های تامین اجتماعی که به طور کامل هزینه های آنها را پوشش می دهد، از یک شغل طولانی مدت بازنشسته شوند. برخی از بازنشستگان مجبورند به نیروی کار بازگردند – حتی اگر ظرفیتشان کاهش یافته باشد – تا زندگی خود را تامین کنند.

بازنشستگی
اشتغال مجدد پس از بازنشستگی

در همین حال، برای کسانی که می توانند به طور کامل بازنشسته شوند، انتقال به این مرحله جدید زندگی می تواند دشوار باشد. درست مانند والدینی که وارد مرحله “لانه خالی” می شوند ممکن است افسردگی را تجربه کنند، برای افراد تازه بازنشسته نیز غیر معمول نیست که با این واقعیت روبرو شوند. بدانید که تنها نیستید: بازنشستگی یک نقطه عطف مهم است و سازگاری با آن می‌تواند زمان بر باشد. یادگیری نحوه کنار آمدن با شرایط عادی جدید و دانستن اینکه در صورت گیر افتادن چه کاری باید انجام دهید، می تواند به شما کمک کند از این مرحله جدید در زندگی خود نهایت استفاده را ببرید.

بازنشستگی
بروز افسردگی در دوران بازنشستگی

آیا احساس افسردگی در دوران بازنشستگی طبیعی است؟

اگر متوجه شدید که در دوران بازنشستگی کمی احساس افسردیگی داشته اید، این کاملا طبیعی است.

تغییر از یک روز سازماندهی شده حول یک روال قابل پیش بینی به روزی که می توانید هر طور که می خواهید بیایید و بروید، بدون برنامه واقعی، می تواند یک انتقال تکان دهنده باشد.

طبق یک متاآنالیز در سال 2020، تقریباً یک سوم بازنشستگان نوعی افسردگی را تجربه می کنند

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

افسردگی دوران بازنشستگی چقدر طول می کشد؟

یک رویداد خاص زندگی ممکن است باعث آن شود، اما نحوه بروز افسردگی بازنشستگی و مدت زمان آن متفاوت است.

برخی از افراد ممکن است فقط برای چند هفته افسردگی را تجربه کنند. دیگران ممکن است سال ها با آن زندگی کنند. یادگیری نحوه کنار آمدن با افسردگی و زمان جستجوی کمک حرفه ای می تواند به کاهش این جدول زمانی کمک کند.

علل افسردگی دوران بازنشستگی

افسردگی ممکن است در افرادی که روابط اجتماعی ضعیفی دارند، بارزتر باشد. برخی از بازنشستگان ممکن است زمان زیادی را به تنهایی سپری کنند، چه به این دلیل که طلاق گرفته اند، بیوه شده اند یا عزیزانشان در نزدیکی زندگی نمی کنند.

به طور مشابه، فردی که به‌جای بازنشستگی عمدی از نیروی کار خارج می‌شود، ممکن است سازگاری با این مرحله از زندگی‌اش دشوار باشد. بازنشستگی اجباری می تواند باعث اضطراب و احساس نارضایتی و خشم نسبت به خود، کارفرمایان سابق و حتی عزیزان شود.

بازنشستگی
جلوگیری از افسردگی دوران بازنشستگی

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

یکی دیگر از دلایل افسردگی دوران بازنشستگی می تواند مسائل زناشویی باشد. به عنوان مثال، عدم برقراری ارتباط و ایجاد توقعات در مورد این انتقال با همسرتان می تواند بر روابط فشار وارد کند.

را متاآنالیز 2020 مشخص شد که کاهش سلامتی و عدم اطمینان مالی می تواند باعث افسردگی بازنشستگی شود.

در حالی که بازسازی یک رابطه‌ی اجتماعی و ایجاد پیوندهای قوی تر در ازدواج و جامعه ممکن است به محدود کردن افسردگی کمک کند، نگرانی های اساسی سلامت و امنیت مالی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

چگونه بعد از بازنشستگی از نظر ذهنی تیز بمانید؟

شما می توانید از نظر ذهنی در دوران بازنشستگی با دنبال کردن یک علاقه قلبی یا به دست آوردن یک سرگرمی جدید، قوی باشید .

چه بخواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، یک ساز موسیقی جدید تمرین کنید یا در کلاس ورزشی شرکت کنید، انجام یک فعالیت جدید به تیز نگه داشتن مغز شما کمک می کند و خطر زوال شناختی را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

چگونه بروز افسردگی دوران بازنشستگی را شکست می دهید؟

برای اکثر مردم، دلیل اصلی افسردگی بازنشستگی احساس بی هدفی است. ممکن است احساس کنند کار کافی برای انجام دادن ندارند. شاید هویت آنها به زندگی کاری آنها گره خورده باشد، یا آنها از روابط شخصی باقیمانده خود احساس سرخوردگی می کنند.

علاوه بر این، اضطراب در مورد تامین هزینه باقیمانده سالهای خود یا تغییر روابط اجتماعی می تواند افسردگی را بدتر کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افسردگی دوران بازنشستگی، جستجوی فرصت‌هایی برای بازگرداندن هدف به زندگی‌تان است.

به یک برنامه زمانبندی پایبند باشید

برای حفظ حس هدف و نظم، سعی کنید یک برنامه زمانی ایجاد کنید که به آن پایبند باشید.

سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و تقویم خود را با فعالیت های هفتگی تقویت کنید. این به شما چیزی می دهد که منتظر آن باشید.

به طور کامل بازنشسته نشوید

اگر نگران این هستید که بازنشستگی کامل ممکن است باعث بی حالی شما شود، بازنشستگی نسبی را انتخاب کنید . به آرامی ساعات کاری خود را کاهش دهید تا بتوانید سبک زندگی و هویتی بسازید که به شغل شما بستگی ندارد.

اشتیاق جدید پیدا کنید

سعی کنید یک سرگرمی جدید را امتحان کنید، به رویدادهای اجتماعی برای سایر بازنشستگان بپیوندید، یا داوطلب شوید تا به شما احساس هدفمندی بدهد.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

یک علاقه قدیمی را آموزش دهید

اگر یادگیری یک سرگرمی جدید به نظر چیزی نیست که در حال حاضر از آن لذت می برید، می توانید مهارت هایی را که در حال حاضر دارید منتقل کنید.

ارائه درس‌هایی برای ساز موسیقی، هنرهای پارچه‌ای یا آشپزی می‌تواند به شما پروژه‌هایی را بدهد که روی آن تمرکز کنید و احتمالاً پول اضافی را نیز به همراه داشته باشید.

آموزش دادن به دیگران همچنین می‌تواند از مزایای دیگر کمک به اتصال شما به نسل‌های جوان و گسترش روابط اجتماعی شما برخوردار باشد.

بازنشستگی
جلوگیری از افسردگی دوران بازنشستگی

از شبکه اجتماعی خود غافل نشوید

اگر در نزدیکی دوستان و خانواده زندگی می کنید، دوران بازنشستگی به شما این آزادی را می دهد که با آنها وقت بگذرانید. اما اگر در نزدیکی عزیزانتان زندگی نمی‌کنید، با پیوستن به گروه‌های رویداد، توقف در یک مرکز ارشد محلی یا حتی پیوستن به گروه‌های مجازی، به دنبال ارتباطات جدید باشید.

اگر هنوز متاهل هستید، از این زمان به عنوان فرصتی برای برقراری ارتباط مجدد با همسرتان استفاده کنید، درک کنید که چه چیزی باعث انگیزه آنها می شود و چگونه می توانید زمان خود را با هم و جدا از هم به روش های معناداری سپری کنید.

فعال بمان

بی تحرکی می تواند اثرات جدی  بر سلامت شما داشته باشد. هرچه تحرک کمتری داشته باشید، خطر سقوطی که منجر به پیامدهای بد سلامتی می شود، بیشتر می شود.

کمک حرفه ای را در نظر بگیرید

اگر تغییر برنامه باعث کاهش علائم افسردگی شما نمی شود، ممکن است بخواهید به یک متخصص مراقبت از سلامت روان مراجعه کنید.

درست همانطور که پزشک مراقبت های اولیه به شما کمک می کند تا با علائم شرایط فیزیکی کنار بیایید، یک متخصص مراقبت از سلامت روان نیز می تواند به شما کمک کند تا استراتژی هایی برای مدیریت و بهبود سلامت روان خود ایجاد کنید. در صورت نیاز، آنها همچنین می توانند داروهایی را برای مدیریت افسردگی شما توصیه یا تجویز کنند.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

آیا انجام ندادن کاری بعد از بازنشستگی اشکالی دارد؟

برخی از افراد واقعاً پس از بازنشستگی از انجام ندادن کاری خوشحال هستند. اگر این شما هستید، از لذت بردن از آرامشی که به دست آورده اید، شرمنده نباشید.

با این حال، هنوز هم ایده خوبی است که راهی برای فعال ماندن بدن پیدا کنید. فعال ماندن می تواند تحرک فیزیکی و سلامتی بهتری داشته باشد و خلق و خوی شما را تقویت کند .

این بدان معنا نیست که شما باید یک شغل پاره وقت پیدا کنید یا یک برنامه پرتنش ایجاد کنید.

در عوض، فعال ماندن از نظر بدنی می‌تواند شبیه پیاده‌روی‌های معمولی در پارک مورد علاقه‌تان یا سفر برای دیدار اقوامتان باشد که مدتی است ندیده‌اید.

بیشتر بخوانید در بخش سلامت ترفندا

بازنشستگی
پیشگیری از افسردگی دوران بازنشستگی

نرگس

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.