جواب همه ی سوال های شما در رابطه با تخمک گذاری

 جواب همه ی سوال های شما در رابطه با تخمک گذاری

 

تخمک گذاری چیست؟

باید گفت که تخمک گذاری مرحله‌ای از چرخه قاعدگی است. تخمک گذاری تقریباً در روز ۱۴ام از سیکل قاعدگی ۲۸ روزه رخ می‌دهد. به طور خاص، تخمک گذاری آزاد شدن تخمک (تخمک) از تخمدان زن است. هر ماه، بین روزهای شش و چهاردهم چرخه قاعدگی، هورمون محرک فولیکول باعث می‌شود که فولیکول‌های یکی از تخمدان‌های زن شروع به بلوغ کنند. با این حال، در روزهای ۱۰ تا ۱۴، تنها یکی از فولیکول‌های در حال رشد، یک تخمک کاملا بالغ را تشکیل می‌دهد.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

تقریباً در روز چهاردهم چرخه قاعدگی، افزایش ناگهانی هورمون لوتئینیزه باعث می‌شود که تخمدان تخمک خود را آزاد کند. تخمک سفر پنج روزه خود را از طریق یک ساختار باریک و توخالی به نام لوله فالوپ به سمت رحم آغاز می‌کند. همانطور که تخمک از طریق لوله فالوپ در حال حرکت است، سطح پروژسترون، هورمون دیگری، افزایش می‌یابد که به آماده‌سازی پوشش رحم برای بارداری کمک می‌کند.

چرخه تخمک گذاری
چرخه تخمک گذاری

لقاح چگونه اتفاق می‌افتد؟

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که یک سلول اسپرم از یک مرد بارور از طریق واژن و داخل رحم زن شنا می‌کند و به سلول تخمک زن می‌پیوندد در حالی که یکی از لوله‌های فالوپ از تخمدان به سمت رحم حرکت می‌کند. همانطور که تخمک بارور شده به سمت پایین لوله فالوپ به حرکت خود ادامه می‌دهد، شروع به تقسیم به دو سلول، سپس چهار سلول، سپس با ادامه تقسیم، سلول‌های بیشتری می‌کند. حدود یک هفته پس از اینکه اسپرم تخمک را بارور کرد، تخمک بارور شده به رحم رفته و به یک خوشه در حال رشد از حدود ۱۰۰ سلول به نام بلاستوسیست تبدیل شده است.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

بلاستوسیست سپس خود را به پوشش داخلی رحم (آندومتر) می‌چسباند. این فرآیند چسبندگی، کاشت نامیده می‌شود. ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون باعث ضخیم شدن آندومتر می‌شود که مواد مغذی مورد نیاز بلاستوسیست برای رشد و در نهایت تبدیل شدن به نوزاد را فراهم می‌کند. همانطور که سلول‌ها به تقسیم خود ادامه می‌دهند – برخی از آنها به جنین تبدیل می‌شوند، برخی دیگر ساختار تغذیه و تامین اکسیژن به نام جفت را تشکیل می‌دهند – هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که به بدن سیگنال می‌دهند که کودک در داخل رحم رشد می‌کند. این هورمون‌ها همچنین به رحم سیگنال می‌دهند که به جای ریختن آن، پوشش داخلی خود را حفظ کند. این به این معنی است که یک زن در آن ماه پریود نمی شود، که ممکن است اولین راهی باشد که یک زن متوجه بارداری خود می‌شود.

لقاح
لقاح

تخمک گذاری به شکل نامنظم و اثرات ناشی از آن

در واقع وضعیتی است که زنان را در سال‌های قبل از یائسگی تحت تاثیر قرار می‌دهد. این وضعیت می‌تواند بر باروری زن تأثیر بگذارد. در طول تخمک گذاری طبیعی، بدن زن یک تخمک از ۱ تخمدان  آزاد می‌کند. تخمدان‌ها حاوی هزاران تخمک هستند که سال‌ها در داخل بدن تا یائسگی زندگی می‌کنند.

در طول تخمک گذاری چه اتفاقی می‌افتد؟

زمان تخمک گذاری، تخمک از طریق یکی از لوله‌های فالوپ به سمت رحم می‌رود تا توسط سلول‌های اسپرم بارور شود. در این بین، رحم پوششی برای محافظت از جنین بالقوه ایجاد می‌کند. اگر لقاح اتفاق نیفتد، پوشش داخلی رحم و تخمک نیز متلاشی می‌شود. این روند هر ۲۸ تا ۳۴ روز اتفاق می‌افتد و به عنوان چرخه قاعدگی شناخته می‌شود.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

افرادی که تخمک گذاری نامنظم دارند، چرخه‌هایی خارج از پنجره ۲۸-۳۴ روزه دارند. گاهی اوقات، بدن تخمک آزاد نمی کند، این پدیده به نام عدم تخمک گذاری شناخته می‌شود. ارتباط بین تخمک گذاری نامنظم و باروری تخمک گذاری نامنظم می‌تواند نتیجه یک وضعیت پزشکی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. این وضعیت تعادل هورمونی بدن را مختل می‌کند که در نهایت تخمک گذاری را متوقف می‌کند. تخمدان‌ها ملتهب می‌شوند و کیست‌های کوچک ایجاد می‌کنند.

علائم و نشانه‌های تخمدان پلی کیستیک

برخی از علائم  PCOS یا همان تخمدان پلی کیستیک عبارتند از: فشار خون بالا، آکنه، کلسترول غیر طبیعی، مقاومت به انسولین، چاقی، نازک شدن مو. سایر علل تخمک گذاری نامنظم سندرم تخمدان پلی کیستیک عارضه‌ای است که از طریق آزمایش قابل تشخیص است.

تخمدان پلی کیستیک
تخمدان پلی کیستیک

علل تخمک‌گذاری نامنظم

با این حال، تخمک‌گذاری نامنظم می‌تواند ناشی از بسیاری از مشکلات باشد، نه فقط PCOS. به عنوان مثال، استرس شدید می‌تواند عملکرد طبیعی بدن را مختل کند و منجر به عدم تخمک گذاری شود. یکی دیگر از بیماری‌های مزمن پزشکی، کم کاری تیروئید، نیز به مشکلات باروری کمک می‌کند. کم کاری تیروئید بیماری است که در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد می‌کند و باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود. هورمون‌های جنسی بدن استروژن، پروژسترون و تستوسترون نیز ممکن است به دلیل عدم تعادل آسیب ببینند. هورمون‌ها چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند و عدم تعادل هورمونی منجر به عدم تخمک گذاری می‌شود.

آیا پزشکان می‌توانند تخمک گذاری نامنظم را درمان کنند؟

پزشکان می‌توانند درمان‌های باروری را برای کمک به زنانی که تخمک گذاری نامنظم دارند برای باردار شدن تجویز کنند. با این حال، داروهای باروری فقط مسئله لقاح را درمان می‌کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که زن مبتلا به PCOS یا کم کاری تیروئید است، این شرایط باید قبل از اینکه زن بتواند با خیال راحت باردار شود، کنترل شود.

دانستنی های بیشتر در بخش زنان وبسایت بزرگ و آموزشی ترفندا.

در واقع قبل از هر موضوعی علل بروز تخمک گذاری نامنظم باید درمان شود و درنهایت روند باروری طی گردد.

درمان تخمک گذاری نامنظم
درمان تخمک گذاری نامنظم

منبع:درمانکده

نرجس دغلاوی

نرجس دغلاوی هستم یه دختر بهاری متولد ٧٨ به شدت عاشق هنر و یادگیری موضوعات جدید هستم،مدرک کارشناسی تکنولوژی طراحی لباس و دوخت دارم و در زمینه های هنری یه ذهن خلاق دارم تمام سعیم این هست که بتونم اطلاعات جالب و مورد نیاز کاربران رو جمع آوری و ارائه بدم،وبسایت بزرگ ترفندا توسط من و همسرم اداره میشه.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.